Nedēļa bez žēlastības pret sevi

Ellīgā nedēļa

“Ellīgā nedēļa” ir speciāls sagatavošanas kurss Norvēģijas armijā, kas tiek izmantots, lai trenētu Speciālo uzdevumu vienības kaujinieku fizisko un psiholoģisko izturību.

Šādu ellīgo nedēļu ir izgājis arī grāmatas “На пределе. Неделя без жалости к себе” autors Ēriks Bertrands Larsens (Erik Bertrand Larssen). Grāmatā viņš piedāvā ellīgās nedēļas “civilo versiju.”

 

 

Ellīgā nedēļa ir spēcīgs personīgās izaugsmes rīks, kas ne tikai palīdz izkustēties no “nulles punkta” un sasniegt izvirzītos mērķus, bet arī ļauj daudz dziļāk ielūkoties sevī un apjaust, ka robežas eksistē tikai mūsu galvās. Un svarīgākais – tā liek darīt!

 

Ellīgās nedēļas nosacījumi

Katram, kurš nolēmis izmēģināt dzīvē Ē.B.Larsena piedāvāto metodi, jāievēro vairāki nosacījumi, piemēram:

 1. jāievēro stingrs dienas režīms, t.i., no plkst. 5:00 līdz plkst. 22:00;
 2. jāierobežo laika zagļi – prokrastinācija, bezmērķīgas sarunas, TV skatīšanās un sociālo tīklu lietošana;
 3. jāēd veselīgi;
 4. jānodarbojas ar sportu katru dienu;
 5. jāiztur bez miega 41 stunda u.c.

Tāpat katrs projekta dalībnieks, pirms projekta uzsākšanas, izveido darāmo darbu sarakstu, izvirza mērķus, uz ko grib koncentrēties šīs nedēļas laikā, kā arī katru dienu godprātīgi pilda grāmatā piedāvātos uzdevumus. Piemēram, pirmdiena ir veltīta ieradumu analīzei, otrdiena – apzinātības un koncentrēšanās prakses izkopšanai, bet trešdiena – plānošanai un darbam ar mērķiem (gan īstermiņa, gan ilgtermiņa).

 

Kāpēc ellīgā nedēļa ir vajadzīga?

Ellīgā nedēļa, manuprāt, ir labs rīks cīņā ar prokrastināciju, jo tā ļauj ļoti īsā laika posmā iekustināt kādu projektu un liek izdarīt vairāk, nekā dažreiz paspētu izdarīt mēneša laikā. 

Tas, ka nedēļas beigās ir redzams konkrēts sava darba rezultāts, bez šaubām, dod neaprakstāmu stimulu darboties tālāk.

 

Kāpēc man bija vajadzīga ellīgā nedēļa?

Man bija vairāki iemesli, kāpēc nolēmu izmēģināt dzīvē ellīgo nedēļu:

 1. Ņemot vērā pārcelšanos, bija iekrājusies kaudze nepadarītu vai pusizdarītu darbu;
 2. Pēc dabas esmu teorētiķe, tāpēc man bija vajadzīgs spēcīgs stimuls un stingrs “deadline”, lai izkustinātu no vietas dažu projektu realizāciju;
 3. Vēlme sakārtot dienas režīmu un atgriezt savā dzīvē paradumu agri celties.

 

Ieguvumi no ellīgās nedēļas

Man personīgi vērtīgākais ieguvums ir iztukšotais darāmo darbu saraksts. Ja līdz ellīgajai nedēļai galvā malās desmitiem domu par steidzami veicamajiem darbiem, tad tagad varu pilnībā koncentrēties uz uzdevumiem, kas dod rezultātu.

Šobrīd daudz skaidrāk apzinos savas prioritātes un zinu, kādus soļus jāsper, lai sasniegtu vēlamo rezultātu katrā no dzīves sfērām.

Izbaudīju kvalitatīvu atpūtu gan kopā ar ģimeni, gan vienatnē. Izbrīvēju laiku lasīšanai, zīmēšanai un rokdarbiem.  

 

 

Pateicoties regulārām fiziskajām aktivitātēm, meditācijai un apzinātības praksēm, kā arī veselīga ēdiena izvēlei, būtiski uzlabojās pašsajūta.

 

Ko es turpināšu darīt arī pēc ellīgās nedēļas?

 • celties 5:15 un katru rītu sākt ar stundu sev (meditācija, vizualizācija, lasīšana, fiziskās aktivitātes, dienasgrāmatas rakstīšana u.tml.);
 • ēst veselīgi un katru dienu vingrot;
 • katru dienu lasīt vismaz 1h;
 • veltīt laiku radošajām aktivitātēm – zīmēšanai, rokdarbiem;

 

 

 

 • kontrolēt internetā un sociālajos tīklos pavadīto laiku. Pirms interneta lietošanas turpināšu atbildēt sev uz jautājumiem – ko es tur gribu atrast? Vai un kā šī informācija palīdzēs man sasniegt mērķi?
 • neskatīties TV (principā TV neskatos pēdējos ~10 gadus);  
 • turpināšu lūgt atgriezenisko saiti ne tikai profesionālajā sfērā, bet arī ģimenē (kā Tu vērtē mūsu attiecības iepriekšējā nedēļā? Ko es/mēs varam darīt, lai tās padarītu vēl labākas?);
 • plānot atpūtu un no sirds izbaudīt laiku ar ģimeni;
 • fokusēties uz svarīgākajām lietām, ne steidzamākajām.

 

Noslēgums

Metode ir iedarbīga, turklāt to var viegli pielāgot atbilstoši savām vajadzībām un mērķiem. Piemēram, es izslēdzu no nedēļas plāna prasību pavadīt bez miega 41 stundu pēc kārtas, jo man primāri bija sakārtot dienas režīmu, turklāt studiju gados šāda pieredze bijusi vairākkārt. Patiesībā arī pati ellīgā nedēļa nedaudz atgādina sesijas laiku! 🙂

Šī bija interesanta pieredze, kas ļāva īsā laika periodā savākt sevi kopā, lai ar jaunu sparu un tīru prātu ķertos klāt tiem darbiem vai projektiem, kas jau kādu laiku gaida savu kārtu.

 

Grāmatas nosaukums: “На пределе. Неделя без жалости к себе”
Autors: Эрик Бертран Ларссен (Erik Bertrand Larssen)
Izdevējs: издательство “Манн, Иванов и Фербер”
Izdošanas gads: 2016
Lappušu skaits: 208 lpp.
ISBN: 978-5-00057-812-4

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *