Dāgs Eisteins Ennšē “Nemirstības vēsture”

Par autoru

Dāgs Eisteins Ennšē (Dag Øistein Endsjø) ir reliģiju pētnieks un cilvēktiesību aktīvists, profesors Oslo Universitātē un viens no visvairāk tulkotajiem norvēģu akadēmiskajiem pētniekiem pasaulē.

Autors atpazīstamību iemantojis ar pētījumiem par augšāmcelšanās tēmu grieķu un kristiešu reliģiskajos uzskatos, kā arī ar rakstiem par reliģiju un cilvēktiesībām, reliģiju un popkultūru, reliģiju un seksu u.c.

 

Nemirstības vēsture

Grāmatā “Nemirstības vēsture” autors pievēršas nāves un mūžīgās dzīvības jautājumam, parādot, kā laika gaitā – no nemirstīgās dvēseles grieķu reliģijā un nemirstīgā ķermeņa kristietībā līdz vampīriem un zombijiem mūsdienās – mainījusies izpratne par nemirstības iegūšanu.

 

 

Nemirstība ir stāsts par dziedniecību un kanibālismu, saldētavām un pazušanām, seksu ar dieviem un mūžīgām mocībām. Taču vēl vairāk nemirstība ir stāsts par cilvēku cerībām, bailēm no neziņas un nāves un priekšstatiem par to, kāda varētu būt ideālā pasaule.

Ņemot vērā to, ka Ennšē ir akadēmiskais pētnieks, daudziem varētu rasties pieņēmums, ka grāmata būs “sausa” un “pārāk nopietna” vai “pārāk akadēmiska”. Patiesībā nekas no tā nav taisnība.

Autors ir lielisks stāstnieks un katrā grāmatas lappusē viņam izdevies saglabāt lielisku balansu starp vēstures faktiem, akadēmisko analīzi un vieglu humoru:

Ja kādam šķiet, ka vecie dievi nedaudz līdzinās modernajām superbūtnēm, piemēram, Supermenam un Brīnumsievietei, jāatzīst, ka šāds salīdzinājums nepavisam nav slikts. Dievi bija senatnes supervaroņi.

Grāmata ir kā koncentrēts lekciju kurss pie mīļākā universitātes pasniedzēja, kur katra lekcija sniedz jaunas zināšanas un ļauj no cita skatu punkta paraudzīties uz jau zināmiem faktiem. Bet trāpīgi izvēlētie piemēri un salīdzinājumi tekstam piešķir zināmu dzīvīgumu un padara to baudāmu un viegli uztveramu plašam lasītāju lokam.

Tieši autora prasmē atrast un izturēt zelta vidusceļu starp akadēmisku darbu un plaša patēriņa preci, manuprāt, slēpjas grāmatas panākumu atslēga.

 

Attēls: izdevniecība “u.c.”

 

Atsevišķi gribas izcelt grāmatas vizuālo noformējumu – šis tiešām ir viens no retajiem gadījumiem, kad grāmata ir kvalitatīva gan saturiski, gan vizuāli. Patīkami pārsteidza fakts, ka daudzus grāmatā izmantotos attēlus ir uzņēmis pats autors.

 

Kas ir izdevniecība “u.c.”?

Izdevniecība “u.c.” ir valodnieka un kultūras aktīvista Snorres Karkonena-Svensona (Snorre Karkkonen Svensson) un viņa domubiedru iniciatīva ar mērķi pievērst uzmanību tām nišām un auditorijām, kuras Latvijas grāmatniecībā ir samērā maz pārstāvētas.

No izdevniecības “u.c.” mājaslapas:

“Apvienība “u.c.” dibināta 2015. gada sākumā. Tajā darbojas domubiedri, kurus aizrauj valoda, kultūra, tulkošana, robežu pārkāpšana un jaunu skatpunktu meklēšana. Ikdienā “u.c.” nodarbojas ar tulkojumu pakalpojumu sniegšanu no ziemeļvalstu un Baltijas valstu valodām, ar valodas apguves līdzekļu izstrādi un grāmatu izdošanu.”

Vairāk informācijas par izdevniecību un tās aktivitātēm meklē tās mājaslapā, Facebook lapā vai Instagram profilā.

 

Pēcvārda vietā

Vai jūs gribētu dzīvot mūžīgi?

Vai esat domājuši par to, kas notiktu ar mūsu planētu, ja izdotos atklāt mūžīgās dzīves recepti? Vai visiem iedzīvotājiem pietiktu resursu?

Vai mūžīgā dzīve būtu pieejama visiem, vai tā būtu tikai elites privilēģija? Vai tas, kuram tiktu piešķirta nemirstība, būtu priviliģētā vai diskriminētā stāvoklī?

 

Grāmata saņemta no izdevniecības.

Grāmatas nosaukums: “Nemirstības vēsture”
Autors: Dāgs Eisteins Ennšē (Dag Øistein Endsjø)
Izdevējs: u.c.
Izdošanas gads: 2018
Pirmizdevuma gads: 2016
Lappušu skaits: 272 lpp.
ISBN: 978-9934-8611-3-0
Tulkojusi Jolanta Pētersone.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *