Sadhguru “Iekšējā inženierija”

Grāmatas “Iekšējā inženierija. Jogas skolotāja mācība par prieku” autors ir pasaulslavenais mistiķis un labdarības organizācijas “Isha” dibinātājs Sadhguru, kas savu dzīvi veltījis tam, lai veicinātu pasaulē miera un harmonijas atmosfēru un palīdzētu cilvēkiem apzināties savu neierobežoto iekšējo potenciālu.

Grāmatā Sadhguru izklāsta personīgo pieredzi un dāsni dalās atziņās un atklāsmēs, kas būtiski mainījušas viņa paša dzīvi un apziņu.

 

 

Iekšējā inženierija ir Sadhguru izstrādāta personiskās pārveides programma jeb tehnoloģija labklājības un prieka gūšanai: “Iekšējā inženierija nav ne reliģija, ne filozofija, ne dogma, bet gan tehnoloģija labklājības iegūšanai. Tai nav jātic, tā tikai jāizmanto, jo tehnoloģija darbojas neatkarīgi ne no kā.”

Grāmata nosacīti ir iedalīta trīs daļās – autobiogrāfisks ieskats autora pieredzē, teorijas izklāsts un praktiskā daļa.

Teorētiskajā sadaļā autors pievēršas jogas pamatideju izklāstam, līdztekus apskatot arī vairākus jogas zinātnē nozīmīgus terminus. Te uzreiz var atzīmēt, ka grāmatas beigās pieejama arī skaidrojošā vārdnīca, kas būtiski atvieglo grāmatas lasīšanu, ja ar jogas veidiem un terminiem pagaidām esat uz “jūs”.

Praktiskajā daļā ietverti vairāki “sādhanā” bloki, t.i., bloki ar praktiskiem instrumentiem un vingrinājumiem, kas lasītājam dod iespēju grāmatas lappusēs iztirzātās idejas pārbaudīt praksē un vērot, vai un kā šīs atklāsmes darbojas ikdienas dzīvē.

Ieteiktu grāmatu lasīt divas vai pat vairāk reizes – sākumā “izraut cauri” vienā elpas vilcienā, bet katru nākamo lasīšanas reizi padarīt par praktisku piedzīvojumu un izmēģināt dzīvē kādu no izcilā mistiķa piedāvātajiem “sādhanā”.

Šī noteikti ir viena no tām grāmatām, kas savam lasītājam atklājas arvien dziļāk un dziļāk ar katru nākamo lasīšanas reizi!

 

Citāti no grāmatas

Citāti par atbildību:

“Uzņemties atbildību nenozīmē uzņemties vainu kāda cita vietā. Tas vienkārši nozīmē apzināti atbildēt uz situāciju. Uzņēmies atbildību, jūs neizbēgami sākat izzināt veidus, kā šādu situāciju risināt. Jūs meklējat risinājumus.”

 

“Manas spējas atbildēt ir neierobežotas, bet mana spēja rīkoties ir ierobežota. Es esmu pilnībā atbildīgs par visu, kas esmu un kas neesmu, par savām spējām un nespēju, par saviem priekiem un bēdām. Es esmu tas, kurš nolemj, kāda veida pieredze man būs šajā dzīvē un arī pēc tās. Es pats veidoju savu dzīvi.”

 

Citāti par cilvēku un mūsdienu sabiedrību:

“Ja visas darbības vainagojas ar panākumiem, cilvēks sāk ticēt, ka planētas griežas ap viņu, nevis ap Sauli.”

 

“Tas, ko pirms simts gadiem nevarēja atļauties pat karaļnami, nu ir pieejams vidusmēra pilsonim. Mēs esam paaudze, kas dzīvo ērtāk, nekā jelkad kāds cits uz šīs planētas ir dzīvojis. Taču problēma ir tāda, ka mēs noteikti neesam ne priecīgākā, ne mīlošākā, ne mierpilnākā paaudze.”

 

“Cilvēka darbības mehānisms ir visizsmalcinātākā fiziskā forma uz šīs planētas. Jūs esat visizcilākais tehnoloģijas paraugs, tikai diemžēl nezināt, kur atrodas vadības panelis. Var teikt, ka jūs mēģināt darbināt superdatoru ar kapli un uzgriežņu atslēgu! Tādēļ pat vienkārša dzīvošana cilvēcei šķiet kā smaga nasta. Nopelnīt iztiku, radīt pēcnācējus, izveidot ģimeni un kādudien nolikt karoti – kāds izaicinājums! Apbrīnojami, kā cilvēki mokās, mēģinādami paveikt to, ko ikviens tārps, insekts, putns un dzīvnieks izdara bez teju jebkādas piepūles.

Vienkāršāk sakot, mūsu iekšējā ekoloģija ir sagājusi putrā. Mēs nezin kāpēc domājam, ka ārējo apstākļu sakārtošana visu nokārtos arī iekšienē.”

 

“Būt cilvēkam nozīmē būt spējīgam veidot tādas dzīves situācijas, kādas vēlaties. Taču mūsdienās vairumā gadījumu cilvēkus veido viņu dzīves situācijas. Tā notiek vienkārši tāpēc, ka ļaudis dzīvo, reaģēdami uz situācijām, kurās nonākuši.”

 

 

“Nožēla, dusmas, greizsirdība, sāpes, ciešanas un depresija ir inde, ko dzerat jūs, taču cerat, ka nomirs kāds cits. Dzīve tā nestrādā.”

 

“Paraugoties uz mūsdienu sabiedrību, es teiktu, ka, iespējams, deviņdesmit procenti cilvēka enerģijas tiek iztērēta, vai nu dzenoties pēc seksa, vai izvairoties no tā. Sekss ir tikai dabas paņēmiens pēcnācēju radīšanai. Ja šāda pretējo dzimumu pievilkšanās nepastāvētu, tad sugas izmirtu. Taču nu mēs vīrietim un sievietei esam piedēvējuši tik lielas atšķirības, it kā tās būtu divas atsevišķas sugas. Nevienai citai radībai uz mūsu planētas sekss nerada tādas problēmas kā cilvēkiem.”

 

“Atpūtu izprot tikai tas cilvēks, kurš zina, ko nozīmē strādāt.”

 

“Cilvēcei trūkst apzināšanās. Gandrīz viss ir vietā, taču savā vietā nav cilvēks. Ja cilvēki beigtu paši aizšķērsot sev ceļu uz laimi, tad visi pārējie risinājumi būtu rokā. Nevar pārvērst pasauli, nepārveidojot indivīdu.”

 

Citāti par dzīvi un nāvi:

“Dzīvei ir miljons atjautīgu veidu, kā jūs liekt, lauzt, mīcīt un malt.”

 

“Nāve ir vienkārši ķermeņa beigas. Jo vairāk jūs dzīvē identificējaties ar fizisko ķermeni, jo vairāk jūs mocīsieties ar nāvi, jo nāve nozīmē ķermeņa galu.”

 

“Iemācīties klausīties ir inteliģentas dzīves esence.”

 

Citāti par garīgumu:

“[..], ja patiesi vēlaties iepazīt garīgo ceļu, tad nemēģiniet neko atrast. Ļaudis domā, ka garīgais ceļš nozīmē meklēt Dievu, patiesību vai visaugstāko. Problēma ir tā, ka jau esat definējuši, ko meklējat. Taču būtisks ir nevis jūsu meklējumu objekts, bet gan spējas vienkārši raudzīties tāpat, bez motivācijas. Mēs visi esam motivētas būtnes, kas vēlas jebkam piešķirt kādu nozīmi. Tiekties nenozīmē kaut ko meklēt. Tas nozīmē uzlabot savu spēju uztvert, savu spēju saskatīt.”

 

“Vārds “garīgums” ir viens no sagrozītākajiem vārdiem pasaulē. Neejiet pa garīguma ceļu, meklējot mieru. Par augstāko mērķi tas tiek uzskatīts tikai tāpēc, ka vairumam ļaužu miera tik katastrofāli trūkst.”

 

“Nemeklējiet ceļu ārā no posta. Nemeklējiet ceļu prom no ciešanām. Ir tikai viens ceļš – un tas ved iekšā.”

 

“Problēma slēpjas apstāklī, ka pasaules reliģiskie plānprātiņi it visu, kas cilvēkā ir skaists, ir pārcēluši uz citu pasauli. Ja jūs runājat par mīlestību, viņi runā par dievišķu mīlestību. Ja jūs runājat par svētlaimi, viņi runā par dievišķu svētlaimi. Ja jūs runājat par mieru, viņi runā par dievišķu mieru. Mēs esam aizmirsuši, ka šīs visas ir cilvēciskas īpašības. Cilvēks ir pilnībā spējīgs nodoties priekam, mīlestībai, mieram. Kāpēc kāds grib tos pārcelt uz debesīm?”

Citāti par jogu:

“Joga būtībā ir veids, kā pārradīt ķermeni, lai tas kalpotu augstākam mērķim.”

 

“[..] pie jogas jūs nonākat tikai tad, kad saprotat, ka būtībā alkstat pēc neierobežotā un nekas cits nenesīs jums mieru.”

 

“Vairums cilvēku neapzinās savu alku dabu. Kad alkas iegūst neapzinātu izpausmi, mēs to saucam par alkatību, iekarošanu, ambīcijām. Kad alkas atrod apzinātu izpausmi, mēs to saucam par jogu.”

 

“Kaulu liekšanas, muskuļu siešanas, zobu griešanas akrobātika – lūk, ko daudzi uzskata par jogu.”

 

“Jogas zinātne gluži vienkārši ir zinātne par to, kā atrasties ideālā saskaņā, pilnīgā harmonijā, pilnīgā vienotībā ar dzīvi.”

 

“Joga nenozīmē, ka esat pārcilvēks, – tā nozīmē, ka esat sapratis, ka būt cilvēkam ir lieliski.”

Citāti par mīlestību:

“Vislabāk ir neradīt polaritāti sevī. Tas izraisa pilsoņu karu un šizofrēniju. Domas un jūtas nav divas dažādas lietas. Vienas ir sausas. Otras ir sulīgas. Izbaudiet abas!”

 

“Mīlestība nekad nepastāv starp diviem cilvēkiem. Mīlestība notiek jūsu iekšējā pasaulē, un tai nav jābūt no kāda vai kaut kā cita atkarīgai.”

 

Grāmatu elektroniskā formātā var iegādāties apgāda Zvaigzne ABC mājaslapā.

Grāmata saņemta no izdevniecības.

Grāmatas nosaukums: “Iekšējā inženierija. Jogas skolotāja mācība par prieku”
Autors: Sadhguru
Izdevējs: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2018
Pirmizdevuma gads: 2016
Lappušu skaits: 240 lpp.
ISBN: 978-9934-0-7639-8 (e-grāmata)
Tulkojusi Paula Prauliņa.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *