Edward de Bono „Six thinking hats”

Tie, kuriem Edvarda de Bono (Edward de Bono) vārds nav svešs, noteikti ir dzirdējuši par sešu domāšanas cepuru un laterālās domāšanas metodēm.

 

Autores foto

 

E. de Bono, radošās domāšanas pamatlicējs, uzskata, ka cilvēku domāšanas veidu var (un vajag) padarīt efektīvāku, jo parastos apstākļos domāšanas procesā cilvēks nereti saskaras ar apjukumu, ko izraisa fakts, ka viena domāšanas akta laikā tiek iesaistīta gan loģika, gan emocijas, gan radošums, gan informācija, kas domāšanas procesu, bez šaubām, apgrūtina. Šādu situāciju, viņaprāt, var pielīdzināt žonglēšanai ar pārāk daudz bumbiņām:

Confusion is the biggest enemy of good thinking. We try to do too many things at the same time. We look for information. We are affected by feelings. We seek new ideas and options. We have to cautious. We want to find benefits. Those are a lot of things that need doing.

Juggling with six balls at the same time ir rather difficult. Tossing up one ball at a time is much easier.

Sešu domāšanas cepuru metode balstās uz ideju, ka katrā noteiktā brīdī uzmanība tiek koncentrēta tikai uz vienu lietu, piemēram, jaunu ideju ģenerēšanu, informāciju, kāda projekta draudu un priekšrocību izvērtēšanu u.tml.

Tātad katrā konkrētā brīdī tiek aktivizēts noteikts domāšanas tips, t.i., emocijas tiek atdalītas no loģikas, pozitīvā domāšana no kritikas, radošums no informācijas un faktiem. Šāda pieeja ļauj būtiski ietaupīt laiku un optimizēt darba procesu, turklāt ir plaši pielietojama visdažādākajās sfērās (iepriekš gan jāparūpējas, lai pārējie kolēģi ir informēti par metodes būtību).

Lai metodi padarītu saprotamāku un vieglāk iegaumējamu, E.de Bono lieto krāsas un cepures metaforu (tradicionāli galva saistās ar domāšanu, bet cepure, kā galvassega, ir ērti uzvelkama un noņemama, tādējādi simbolizējot arī kāda konkrēta domāšanas veida uzvilkšanu vai novilkšanu).

Cepure ir visiem redzama, tāpēc līdzīgu efektu bija jāpanāk arī attiecībā uz domāšanas veidiem. Lai tos nošķirtu un atdalītu vienu no otra, de Bono lieto dažādas krāsas to apzīmēšanai – baltu, sarkanu, dzeltenu, zilu, zaļu, melnu.

 

Attēls no interneta

Attēls no interneta

 

Baltā cepure vērsta uz faktiem un informāciju, tā ir neitrāla un objektīva. Sarkanā ļauj izteikt emocijas, jūtas un intuīciju bez jebkāda dziļāka pamatojuma. Melnā cepure ir visvairāk lietotā un viena no svarīgākajām cepurēm, jo tā balstīta kritiskajā domāšanā, loģikā. Melnā cepure ļauj apzināties riskus, iespējamos draudus, trūkumus.

Dzeltenā cepure, pretēji melnajai, liek meklēt pozitīvo un apzināties iespējas. Zaļā ir radošās domāšanas, jaunu ideju un alternatīvu simbols.

„You cannot order yourself (or others) to have a new idea, but you can order yourself (or others) to spend time trying to have a new idea.”

Savukārt, zilā cepure ir kontroles, vadīšanas, lēmumu un pārskata simbols („The blue hat ir for thinking about thinking”).

Lai labāk izprastu de Bono idejas, skatieties te:  http://www.edwdebono.com

Jauka intervija ar de Bono latviešu valodā pieejama te: http://www.rigaslaiks.lv/Raksts.aspx?year=2006&month=8&article=5

 

 

Grāmatas nosaukums oriģinālvalodā: “Six thinking hats”
Autors: Edward de Bono
Izdevējs: Little, Brown and Company.
Lappušu skaits: 173 pages.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *