Д.Дрейер и К.Дрейер „Ци-бег. Революционный метод бега без усилий и травм”

 

Attēls no interneta

Attēls no interneta

 

Grāmata ir laba lasāmviela par skriešanas tēmu, skriešanas filozofiju un dzīvesveidu caur kustību. Es tai uzdūros, kad internetā meklēju informāciju par skriešanas tehnikas uzlabošanu, un mani aizrāva jau pats grāmatas nosaukums vien – gribējās uzzināt, kas tā Chi-skriešana (Chi-running, Ци-бег) tāda ir. Nojausma un kaut kādas priekšzināšanas, protams, bija, bet ne tik lielā mērā, kā gribētos, tāpēc ar steigu ķēros klāt lasīšanai.

Jāatzīmē, ka es nebūt neesmu profesionāla sportiste, bet gan rīta skrējienu baudītāja. Visbiežāk skrienu no rītiem, kad varu izbaudīt pustukšās pilsētas ielas, svaigo gaisu un nesteidzīgu skrējienu. Savā ziņā man tas ir pamošanās rituāls, jo tieši skrējiena laikā noskaņojos gaidāmajai dienai, sakārtoju domas un smeļos enerģiju. Jā, pēc skrējiena esmu moža un gatava uzsākt darba dienu, nevis izpumpējusies un nogurusi, kā tas ir daudziem, kas, lasot grāmatu, nereti lika domāt, ka kaut kur zemapziņā jau esmu apguvusi Ci-skriešanas pamatus.

Chi-skriešana iekļauj sevī jogas, pilates un Tai-chi filozofijas elementus, un attaisno ideju, ka pati skriešana nekad nedara pāri cilvēka organismam. Ļaunumu nodara veids, kādā mēs skrienam, tāpēc ir likumsakarīgi, ka ci-skriešana ievieš jaunu, efektīvu un ergonomisku skriešanas tehniku.

Pamatā tā ir atgriešanās pie veida, kā mēs skrējām bērnībā – autors norāda, ka tieši bērni skriešanas laikā ir atbrīvoti un relaksēti, ko nevar teikt par pieauguša cilvēka ķermeni. Stress, ikdienas steiga, neveselīgs dzīvesveids atstāj pēdas mūsu stājā, gaitā un kustībās, tāpēc ir pašsaprotami, ka arī mūsu skriešanas tehnika zaudē kādreizējo atbrīvotību.

„Биография человека становится его биологией.” /Кэролайн Мисс/

Ци-бег основывается на старом, проверенном веками принципе Тай Цзи, который утверждает: «Меньше – больше». Возвращение назад к детскому способу бега проистекает не из построения больших мышц, а из их расслабления, раскрепощения скованных суставов и использования гравитации для совершения работы, вместо проталкивания своего тела путями, которые могут нанести ему вред.

Ци-бег предназначен не для того, чтобы вы стали совершенным бегуном, а для того, чтобы вы могли больше узнать о себе. Он учит слушать тело и делать соответствующие поправки с целью улучшения техники и повышения результатов. Он учит чувствовать тело, действия и результаты этих действий. Учит извлекать уроки из того, что вы делаете и чувствуете. Он учит использовать бег как средство для многоуровневого познания себя.

Chi-skriešanā nozīmīgu lomu ieņem koncentrēšanās uz savu iekšējo pasauli, sevis izzināšana, ieklausīšanās un izprašana, veidojot ciešu saikni starp fizisko un garīgo pasauli, starp prātu un ķermeni:

Ментальность Ци-бега – словно танец между телом и разумом – восхитительное совместное танго. Между партнерами налажен непрерывный диалог – непрерывный ежесекундный процесс, направленный на создание наилучших условий для гармоничного движения.

Skriešanas filozofija paredz, ka skrējiena laikā svarīgs ir pats process, nevis kādi no ārējās vides diktēti nosacījumi, kā, piemēram, distances garuma palielināšana vai skrējiena laika uzlabošana, kas ir otršķirīgi faktori. Pamatā ir pakāpeniska pilnveidošanās, skriešanas tehnikas izkopšana un ieklausīšanās savā organismā – izprotot savu organismu, jūs sapratīsiet, kad būs pienācis īstais laiks palielināt distanci vai ātrumu, tādējādi nenodarot pāri savam ķermenim.

 

 

Būtu maldīgi domāt, ka grāmata veltīta tikai filozofiskiem apcerējumiem par skriešanas tēmu, jo tajā rodami arī neskaitāmi praktiski padomi, kā izkopt savu skriešanas tehniku, kas papildināti ar vērtīgām ilustrācijām. Tāpēc, manā skatījumā, būtu vērts grāmatu lasīt vairākas reizes – sākumā izlasīt pilnībā, bet tad atkal atgriezties pie tām nodaļām, kas jums šķita noderīgas.

Personīgi man grāmata patika un iedvesmo arvien jauniem treniņiem! Lai arī jūsu dzīvēs ir vairāk kustības un kustībā dzīves!

 


Дэнни Дрейер и Кэтрин Дрейер “Ци-бег. Революционный метод бега без усилий и травм.” Тулома, 2008. 256 c.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *