Marija Kondo “Kārtības maģija”

Ieraksts jāsāk ar atzīšanos sev, ka pēdējie mēneši lasīšanas ziņā nav bijuši tik produktīvi, kā man būtu gribējies – trīs mēnešu laikā, neskaitot studiju/darba materiālus, brīvajā laikā esmu izlasījusi tikai astoņas grāmatas. Maz.

Sevis mierināšanai tomēr jāatzīst, ka šie mēneši ir bijuši sevis un pasaules izzināšanas un mīlēšanas pilni! Tieši vēlme izprast un sakārtot gan savu iekšējo pasauli, gan vidi sev apkārt lielā mērā ir noteikusi arī manu lasāmvielas izvēli – pamatā lasīju non fiction grāmatas par to, būt labākai sevis versijai, kā pilnveidoties un harmonizēt visas dzīves sfēras.

Šodien gribas dalīties pārdomās par japāņu rakstnieces un konsultantes mājas uzkopšanas lietās Marie Kondo grāmatu “The life-changing magic of tidying” (Мари Кондо “Магическая уборка”), jo esmu pārliecināta, ka sevis un savu domu sakārtošanai jāsākas tieši ar apkārtējās vides savešanu kārtībā. Piekrītiet, ka mājā, kurā valda haoss un apkārt mētājas lērums nevajadzīgu mantu, ir grūti koncentrēties un būt organizētam.

 Es neesmu no cilvēkiem, kuri apaug ar lietām, neko nemet ārā un krāj mantas skapjaugšās ar domu „gan jau kādreiz noderēs”. Neraugoties uz to, ka nepieķeros mantām un neesmu sentimentāla pret dažādām piemiņas lietām, biju pārsteigta, no cik daudz mantām tomēr atbrīvojos pēc grāmatas izlasīšanas! Un, protams, par to, cik plašāka, gaišāka un sakoptāka uzreiz kļuva mana dzīvojamā platība!

Es teiktu, ka Marie Kondo piedāvā nevis vienkārši padomus, kā sakārtot savu māju/dzīvokli, bet veselu mājas tīrīšanas filozofiju, un, sekojot autores padomiem un ieteikumiem, rezultāts tik tiešām ir iespaidīgs.

Pieļauju, ka tiem cilvēkiem, kuri ir raduši visu vākt un vilkt uz mājām, autores nostāja un filozofija varētu šķist visnotaļ drastiska un nežēlīga. Man, savukārt, nebija ne mazāko problēmu, lai visus Marie Kondo padomus pielietotu praksē. Un, kas svarīgi, – lai pēc mājas uzkopšanas mani nemocītu sirdsapziņas pārmetumi par kādu izmesto mantu.

Marie Kondo pieejas pamatos ir ideja, ka māja jākārto tikai vienreiz dzīvē, t.i., tad, kad veicat „maģisko tīrīšanu”, nevis, kā daudziem ierasts, „mazliet katru dienu”, jo, kā saka  Marie Kondo : „Tīriet māju nedaudz katru dienu un tīrīsiet to visu dzīvi!” Līdz ar to, uzsākot lielo tīrīšanu, ir svarīgi izbrīvēt pietiekami daudz laika, lai varētu tīrīšanu veikt vienā piegājienā!

Tālāk ieteicams pieturēties pie šādiem principiem:

1. kārtot un šķirot mantas pa kategorijām (drēbes, grāmatas, dokumenti utt.), nevis pa dzīvojamajām platībām (guļamistaba, virtuve, vannas istaba utt.), jo, šķirojot mantas atkarībā no to atrašanās vietas, jūs liedzat sev iespēju apzināties to, cik daudz konkrētas kategorijas mantu jums patiesībā ir. Marie Kondo kā visefektīvāko piedāvā šādu secību mantu šķirošanai (šādai secībai grāmatā sniegts arī visnotaļ loģisks pamatojums!): apģērbs un apavi, grāmatas, dokumenti, citas mantas un priekšmeti, kas jūsos raisa atmiņas un sentimentālu noskaņojumu (tostarp arī fotogrāfijas).

2. izmest visu lieko! Šajā posmā, pirmkārt, ir svarīgi izkrāmēt visas mantas no skapjiem, lai novērtētu, cik konkrētās kategorijas mantu jums ir, un, otrkārt, lai varētu paņemt rokās katru (!) mantu, apskatīties to un novērtēt, vai tā jums joprojām dāvā prieku un pilda funkcionālu lomu, vai tikai aizņem vietu. Ja lieta savu funkciju jūsu mājās ir izpildījusi un vairs nespēj sagādāt jums prieku, pasakiet tai paldies un lieciet atkritumu maisā (sākumā šis solis un runāšana ar mantām var šķist nedaudz dīvaina, bet ir vērts pamēģināt!).

3. nolemt, kur turpmāk glabāsies noderīgās mantas un sakārtot tās.

“Эффективная уборка включает всего два важнейших действия: избавиться от ненужного и определить, где хранить нужное.” /М.Кондо/

Patiesībā šī metode ir gaužām vienkārša, bet tajā pašā laikā ļoti labi darbojas –ir vērts pamēģināt (ja godīgi, tad pēc grāmatas izlasīšanas ir visnotaļ grūti atturēties no vēlmes pārkārtot savu mājokli un atbrīvoties no liekajām mantām)!

Personīgi mani kā grāmatu mīli, protams, visvairāk biedēja un satrauca doma, ka nāksies izrevidēt arī grāmatu plauktus, bet tagad, kad maģiskā tīrīšana ir aiz muguras, es ar atvieglojuma sajūtu skatos uz saviem grāmatu plauktiem un priecājos, ka bez liekām atrunām iztīrīju arī to saturu! Tagad esmu droša, ka arī grāmatu plauktā ir tikai un vienīgi tās grāmatas, kas konkrētajā dzīves posmā un apstākļos man ir patiešām tuvas un dārgas.

Starp citu, tas, ka kāda konkrēta lieta jūsu dzīvē ir beigusi pildīt savu lomu, nenozīmē, ka tā uzreiz ir jānoraksta un jāmet atkritumu spainī. Padomājiet, varbūt pastāv iespēja piešķirt tai otro dzīvi! Teiksim, labas kvalitātes drēbes un apavus, kurus jūs pats vairs nenēsājat, var ziedot labdarībai, vecās segas un pledus var nodot dzīvnieku patversmēm, lai suņukiem ziemā nesaltu, dažādas avīzes, žurnālus, studiju un semināru materiālus var nodot makulatūrā otrreizējai pārstrādei, bet grāmatas var aiznest uz vietējo bibliotēku vai grāmatu maiņas galdu.

Te gan uzreiz gribas atrunāt vienu svarīgu lietu – nekādā gadījumā nevajadzīgās mantas neuzgrūdiet saviem vecākiem vai radiniekiem, ja viņi paši nav izrādījuši vēlmi/interesi par kādu mantu! Kā raksta Marie Kondo: „Jūsu vecāku māja nav noliktava, kur glabāt jūsu suvenīrus!” Tas, ka esat nolēmuši atbrīvot savu mājokli, nedod jums tiesības piesārņot kāda cita cilvēka dzīvojamo platību!

Kā noprotat, kopumā grāmata man tiešām patika un bija vērtīgs padomdevējs! Ir pagājušas dažas nedēļas kopš iztīrījām mājokli pēc Marie Kondo metodes, un mājās joprojām valda perfekta kārtība! Iesaku izlasīt, ja ir vēlme ieviest kārtību arī savā apkārtējā vidē!

 

Grāmatas nosaukums: “Магическая уборка. Японское искуство наведения порядка дома и в жизни” (The life-changing magic of tidying)
Autore: Мари Кондо (Marie Kondo)
Izdevniecība: Одри (Москва)
Izdošanas gads: 2016
Lappušu skaits: 318

 

You may also like...