Frederiks Beigbeders “14,99 €”

Categories CITĀTI, GRĀMATAS

Frederiks Beigbeders par grāmatu:

Grāmatā aprakstīta brīnišķā mūsdienu reklāmas pasaule – pasaule, kurā tērē miljardiem eiro, lai cilvēkiem, kuriem nav tam nepieciešamo līdzekļu, radītu vēlmi iegādāties lietas, kas tiem nav vajadzīgas. Tā ir grāmata par mūsu, jūsu, manu sabiedrību, par to sabiedrību, kuras radīšanā arī es esmu pielicis savu roku, desmit gadus darbodamies reklāmas aģentūrās, par sabiedrību, kurai mēs visi spītīgi esam ļāvuši pieņemties spēkā.

Man simpātisks likās grāmatas sākums, kur grāmatas galvenais varonis Oktavs, tekstu redaktors jeb radošais reklāmas industrijā, klaji un nicinoši uzsver savu varu pār sabiedrību. Kāpēc simpātisks? Jo patiess.

Oktavs par sevi un reklāmas industrijas visvarenību:

Esmu tas tips, kurš jums pārdod visādus mēslus. Kurš liek jums sapņot par lietām, kuras nekad neiegūsiet. [..] Kad, sūri taupot, būsiet tikuši pie savas sapņu mašīnas – tās, kuru reklamēju iepriekšējā kampaņā, – es to jau būšu pasludinājis par izgājušu no modes. Es dzīvoju trīs modes viļņus jums priekšā un cenšos panākt, lai jūs justos vīlušies. Valdzinājums – tā ir zeme, kurā nav iespējams nokļūt. Es jums dodu jaunuma narkotiku, un jaunumam ir tā priekšrocība, ka tas nekad nesaglabājas jauns. Vienmēr atrodas kāds jaunāks jaunums, kurš liek novecot iepriekšējam. Mana misija ir likt jums siekaloties. Neviens manas profesijas pārstāvis nevēlas jūsu laimi, jo laimīgi cilvēki nav patērētāji.

Jūsu ciešanas ir tirdzniecības dopings.

Trešajā pasaules karā preču zīmes ir uzvarējušas cilvēkus. Trešā pasaules kara īpatnība ir tā, ka visas valstis tajā ir zaudējušas vienlaikus.

Nāve ir vienīgā tikšanās reize, kura nav atzīmēta jūsu laika plānotājā.

[..] bezdarbnieki ir nelaimīgi tāpēc, ka viņiem nav darba, bet tie, kas strādā, – tāpēc, ka tiem darbs ir.

Vai jūs zināt, kāda ir atšķirība starp bagātajiem un nabagiem? Nabagi pārdod narkotikas, lai nopirktu Nike krosenes, bet bagātie pārdod Nike krosenes, lai nopirktu narkotikas.

Drīz vien valstis tiks aizvietotas ar uzņēmumiem. Mēs vairs nebūsim kādas valsts pilsoņi, bet gan apdzīvosim preču zīmes: mēs mitīsim Mikrosoftijā vai Makdonaldlendā; mēs būsim kalvinkleinieši vai pradieši.

Ausma ir riets, tikai otrādi. Krēsla – atpakaļ attīta rītausma.

Laime ir nelaimes neveiksme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *