Haruki Murakami “Par ko es runāju, runādams par skriešanu”

Categories GRĀMATAS

Visspilgtāk grāmatas ideju un nostāju raksturo tās priekšvārdā paustā doma:

[..] хоть я и пишу о беге, но никак не о секретах здорового образа жизни. Я не собираюсь нести свет в массы и обращаться к миру с призывами типа „Давайте бегать ежедневно, чтобы быть здоровыми!”. Эта книжка всего лишь о том, что представляет собой бег лично для меня. На ее страницах я пытаюсь вдумчиво в этом разобраться: задаю себе вопросы и сам же на них отвечаю. Только и всего.

Un tiešām, grāmata nav pārsātināta ar skaļiem saukļiem „skriet ir labi”, „skriet ir veselīgi”, tā vietā ļaujot ieskatīties rakstnieka attiecībās ar skriešanu no viņa paša skatu punkta. Tieši šāda dzīva pieredze grāmatu padara tik baudāmu, viegli uztveramu un tuvu. Kas svarīgi, – autors nekautrējas runāt par neveiksmēm vai situācijām, kad maratonu nav izdevies noskriet tik labi, kā gribētos, atklāti runā par „skrējēja melanholiju”, spēku izsīkumu un apātiju, kas reizēm pārņem, par sajūtu, kad liekas, ka „viss, vairs neskriešu!”. Domāju, šīs sajūtas ir tuvas un pazīstamas ikvienam, kurš skriešanu (vai jebkuru citu sporta veidu) centies ieviest savā ikdienā.

Grāmata spilgti ilustrē, ka skriešana, tāpat kā citi sporta veidi, prasa laiku, enerģiju, piepūli un gribasspēku, ja vēlaties kaut ko sasniegt. Tajā pašā laikā nav noslēpums, ka skriešana ir viens no demokrātiskākajiem sporta veidiem – viss, kas jums nepieciešams, ir jūsu pašu labā griba skriet!

 

 

Lasot grāmatu, ļoti bieži pieķeru sevi pie domas, ka līdzīga dzīves pozīcija, izjūtas un emocionālais stāvoklis raksturo arī mani pašu. Tāpat kā H.Murakami, no sirds izbaudu rīta skrējienu divvientulībā ar sevi – man tas ir laiks, lai sakārtotu domas un noskaņotos jaunai dienai (psiholoģiskā higiēna!):

Я люблю быть один. Или вернее так: быть одному мне совсем не трудно. И если я сначала пару часов бегаю в одиночестве и ни с кем не разговариваю, а потом еще часов пять сижу, опять-таки один, за своим письменным столом и работаю — то я не начинаю напрягаться и лезть на стены от тоски. [..] мне совершенно необходимы эти час-полтора ежедневного бега: я могу помолчать и побыть наедине с самим собой — то есть соблюсти одно из важнейших правил психической гигиены. [izcēlums mans]

Izlasot grāmatas nosaukumu (te der atzīmēt, ka tas ir pārfrāzēts Reimonda Kārvera lugas “What We Talk About When We Talk About Love” nosaukums), nesteidziet domāt, ka tā veltīta tikai skriešanas tēmai – paralēli stāstījumam par skriešanu, autors saviem lasītājiem izstāsta ne vienu vien interesantu atgadījumu no savas dzīves, piemēram, kā ziedojis biznesu (viņam piederēja bārs), lai pievērstos grāmatu rakstīšanai, kā tapis pirmais romāns, kā no ceļojumiem atgriežas ar neskaitāmām skaņu platēm somā, lai papildinātu savu kolekciju, par to kā no jauna iemācījies peldēt, lai pievērstos triatlonam, par to, kā skrējiena laikā izmēģina savas runas angļu valodā, par …

Brīžiem man pat šķiet, ka grāmatā nedaudz vilties varētu tieši tie, kuri to paņēmuši rokās, lai atklātu sev skriešanas pasauli, bet H.Murakami par to ir brīdinājis jau pirmajās lappusēs – tās ir viņa skriešanas piezīmes, nevis veselīga dzīvesveida Bībele! Un grāmata pilnībā attaisno šo domu – ne vairāk, ne mazāk!

Bez šaubām, dzirkstoši ir stāsti par dalību maratonos – Murakami dzīvo tajos, tā ir viņa izvēle un dzīves nepieciešamība, kas no fiziskās (viņš, tāpat kā daudzi, sāka skriet, lai uzturētu sevi labā fiziskā formā) pārfokusējusies uz emocionālo:

Если мне доведется решать, что написать на своем надгробии, я попрошу выбить следующее:

Харуки Мураками 

писатель (и бегун) 

1949-20**

Во всяком случае, он так и не перешел на шаг

Uz grāmatas iznākšanas brīdi 2007. gadā viņš ir piedalījies vismaz 23 maratonos, izskrējis klasisko maratona ceļu Grieķijā, noskrējis ultramaratonu (tā distance ir 100 km) u.c., turklāt tā nav skriešana „jo gribu visus uzvarēt”, tā ir skriešana, jo „gribu uzvarēt pats sevi.” Personīgi mani grāmata sajūsmināja, jo mani sajūsmina skriešana, vilina rakstīšana un iedvesmo šādi patiesi un sirsnīgi stāsti!

 

Grāmatas nosaukums: „О чем я говорю, когда говорю о беге”
Autors: Харуки Мураками
Izdevējs: Эксмо
Izdošanas gads: 2010.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *