Vai iespējams uzturēt kārtību grāmatu plauktā?

Categories GRĀMATAS

Bez pārspīlēšanas varu teikt, ka grāmatas manās mājās dzīvo visur! Tās ir ērti izkārtojušās ne tikai grāmatu plauktos, bet arī uz palodzēm, skapīša pie gultas, mugursomā un rokassomiņā, kā arī visās elektroniskajās ierīcēs – datorā, Kindle grāmatu lasītājā un telefonā.

Turklāt, nemitīgi pārvietojoties starp dzīvesvietām divās valstīs, līdzi ceļo arī grāmatas, kas personīgās bibliotēkas uzturēšanu kārtībā nedaudz apgrūtina, jo no Latvijas paņemtās grāmatas tiek atstātas Baltkrievijā, savukārt no turienes paņemtās grāmatas ceļo uz Latviju.

 

 

Mana grāmatu kolekcija ir kā dzīvs organisms, kas nemitīgi mainās – te pieņemas svarā, te atkal tiek samazināta līdz minimumam, atstājot tikai tās grāmatas, ko pārlasu vairākkārt (tas vairāk attiecas tieši uz grāmatu fiziskajām kopijām). Bet nemainīgs paliek princips – neapaugt ar liekām mantām un grāmatām, tāpēc gana regulāri pārskatu savu grāmatu plauktu saturu un izpārdodu vai nododu bibliotēkās/grāmatu maiņas galdos tās grāmatas, kuras manā dzīvē savu funkciju jau ir veikušas un pie kurām neplānoju atgriezties.

Ja jums patīk lasīt elektroniski vai klausīties audio grāmatas, tad labs variants ir elektronisko vai audio grāmatu iegāde.

Lai arī pati esmu absolūta drukāto grāmatu fane, tomēr pēdējos gados arvien biežāk iegādājos grāmatu elektroniskās versijas, kas palīdz saprast, vai vēlos iegādāties arī šīs grāmatas fizisko versiju. Ņemot vērā, ka pamatā lasu biznesa un pašizaugsmes literatūru, tad visbiežāk iepērkos savas visu laiku mīļākās izdevniecības “Манн, Иванов и Фербер” grāmatu veikalā.

Nereti par šādu pieeju paziņas attrauc – bet tad jau iznāk vienu grāmatu pirkt 2x?! Jā, iznāk, bet par tām grāmatām, ko paturu savā grāmatu plauktā un ko pārlasu vairākkārt, esmu gatava maksāt pat trīskāršu cenu, jo zinu, ka ilgtermiņā šī grāmata sevi atpelnīs vairākkārt!

 

 

Ja ar elektroniskajām grāmatām esat uz jūs un maksāt 2x par vienu grāmatu šķiet nedabiski, tad noteikti labs variants būs vietējās bibliotēkas apmeklējums! Pati arī kādreiz aktīvi izmantoju bibliotēku pakalpojumus (pamatā gan ņēmu daiļliteratūru un studijām nepieciešamo literatūru), bet pēdējos gados, kad vairākkārt esmu saskārusies ar situāciju, ka grāmatas, ko gribu izlasīt, vēl pat nav nonākušas līdz bibliotēkai, vai rinda uz tām ir vairāku mēnešu garumā, esmu sapratusi, ka man daudz ērtāk ir veidot pašai savu bibliotēku, kas turklāt nereti noder arī maniem draugiem un paziņām! Par to, protams, dubults prieks!

Starp citu, agrāk biju diezgan neatsaucīga grāmatu aizdevēja, jo bija bažas, ka kāds no paziņām grāmatu varētu pazaudēt vai sabojāt (kas, bez šaubām, dažas reizes arī ir noticis), bet tagad arvien aktīvāk dalos ne tikai zināšanās, ko pati gūstu no izlasītā, bet arī savos mācību materiālos!

Atgriežoties pie personīgās bibliotēkas uzskaites un sistematizēšanas, vispirms jāatzīmē, ka katram pašam svarīgi saprast, vai un kāpēc viņam šī uzskaite ir/nav vajadzīga. Manā gadījumā, man bija svarīgi, lai informācija par manu bibliotēku un tās saturu man būtu pieejama neatkarīgi no valsts, kurā atrodos (ticiet man, ne reizi vien ir bijusi situācija, kad stāvi grāmatu veikalā Baltkrievijā un domā, vai šī grāmata jau nav tavā Latvijas grāmatu plauktā).

Tāpat, ņemot vērā, ka diezgan aktīvi izmantoju Goodreads, negribēju veidot vēl vienu atsevišķu reģistru vai, kas vēl trakāk, Excel failu, kas principā dublētu informāciju no Goodreads. Tāpēc vienkāršākais un ērtākais variants, kā izrādījās, bija sava Goodreads profila sakārtošana, kur, jāatzīst, līdz šim valdīja neliels haoss – vairāki simti grāmatu “to-read” sarakstā, vairāki desmiti grāmatu plaukti, kas patiesībā nepalīdz orientēties ne izlasītajās grāmatās, ne savā grāmatu kolekcijā. Tāpēc arī nav brīnums, ka diezgan ilgu laiku atliku šo ideju.

Ja arī jūs nedaudz biedē tas informācijas apjoms, kas jāsašķiro Goodreads profilā un kas jāpārbauda/jāievada, tad varu ieteikt pieturēties pie šādiem vienkāršiem soļiem:

1) izbrīvējiet vienu nedēļas nogali, lai sakārtotu savu fizisko un elektronisko vai audio grāmatu bibliotēku (rēķinieties, ka šī nodarbe prasa gan laiku, gan pacietību);

2) veiciet revīziju savā Goodreads profilā (piemēram, izdzēsiet visus liekos grāmatu plauktus, pārskatiet “to read” sarakstu un izvērtējiet, vai tiešām visas šīs grāmatas joprojām gribat izlasīt. Varbūt jūs esat mainījis nodarbošanās veidu un daļa no saraksta “to-read” grāmatām jau ir zaudējusi aktualitāti jūsu dzīvē?);

3) sakārtojiet savu Goodreads profilu atbilstoši jūsu lasīšanas paradumiem, t.i., šajā posmā jums ir jāsaprot, kādas grāmatas lasāt visbiežāk un kādos plauktos gribat tās izkārtot. Zemāk attēlā varat redzēt, ka es šobrīd savu virtuālo Goodreads grāmatu plauktu skaitu samazinājusi līdz 28 (iepriekš bija tuvu 40!), kā arī esmu nodalījusi informāciju par manā kolekcijā esošajām e-grāmatām un fiziskajām grāmatām.

Šāds dalījums palīdz arī tajos gadījumos, kad, piemēram, kāds no tuviniekiem grib noskaidrot, vai manā grāmatu kolekcijā ir kāda no grāmatām, kas viņus ieinteresējusi. Tādējādi uzreiz redzu ne tikai to, vai man ir šī grāmata, bet arī tās formātu – fiziskā kopija vai e-grāmata (ja e-grāmata, tad burtiski dažu minūšu laikā no sava Google diska varu pārsūtīt grāmatu).

 

 

More than once plaukts principā šobrīd aizstāj arī wish-list, jo tajā uzreiz redzu, vai grāmata, ko esmu ierindojusi šajā sarakstā, jau ir manā grāmatu plauktā.

4) Noderīga ir arī funkcija “find dublicates”, jo man personīgi gadās, ka mēdzu “to-read” sarakstam pievienot vienas grāmatas dažādus izdevumus, piemēram, grāmatas versiju krievu un angļu valodā. Starp citu, parasti mēģinu saglabāt tieši to grāmatas izdevumu, kas ir manā grāmatu plauktā, tādējādi arī vizuāli palīdzu sev labāk atcerēties grāmatas, kas ir manā kolekcijā.

 

5) Kad ar Goodreads kārtošanu un strukturēšanu esat tikuši galā, varat ķerties klāt sava fiziskā grāmatu plaukta kārtošanai. Te es ieteiktu pieturēties Marijas Kondo kārtības maģijas principiem un sākumā, teiksim, istabas centrā salikt un sanest grāmatas no pārējām istabām, lai, pirmkārt, novērtētu, cik jūsu grāmatu kolekcija ir liela, un, otrkārt, lai varētu paņemt rokās katru grāmatu un izvērtēt, vai vēlaties to paturēt, vai nē. Pati šim procesam iešu cauri 2x, jo pašreiz esmu sakārtojusi tikai informāciju par grāmatām Rīgas mājvietā, bet priekšā vēl personīgās bibliotēkas revīzija Minskā.

6) Kad esat atlasījuši grāmatas, ko 100% vēlaties paturēt, varat sākt ievadīt informāciju Goodreads profilā. Lai atvieglotu sev dzīvi, iesaku izmantot Goodreads funkciju “Scan books”, kas palīdzēs daudz ātrāk atrast nepieciešamo grāmatas versiju.

 

 

Taču ņemiet vērā, ka ne visus svītru kodus sistēma spēs atrast un atpazīt (pirmkārt, var gadīties, ka grāmata un attiecīgais svītru kods vēl nav reģistrēti sistēmā un, otrs, – dažas izdevniecības, piemēram, “Альпина Паблишер” svītru kodos izmanto šriftus, ko sistēma vienkārši nevar izlasīt (skat.attēlu zemāk)). Šīs grāmatas attiecīgi nāksies pārbaudīt un ievadīt manuāli.

Svarīgi! Lūdzu, esiet kārtīgi un nepiegružojiet Goodreads sistēmu! Pirms veidojat jaunu versiju kādai grāmatai, esiet tik labi un vairākkārt pārbaudiet, vai tiešām konkrētais grāmatas eksemplārs jau nav pievienots!

 

 

7) Kad esat veiksmīgi tikuši galā ar fizisko grāmatu reģistrēšanu un kārtošanu Goodreads, varat ķerties klāt audio un e-grāmatu kārtošanai. Es personīgi visas e-grāmatas uzglabāju Google diskā (veidoju mapītes ar tādiem pašiem nosaukumiem, kā Goodreads profilā) un attiecīgo mapi esmu kopīgojusi ar vīru, lai arī viņš jebkurā brīdī tiek klāt manai bibliotēkai.

8) Kad būsiet izdarījuši visu iepriekšējos punktos minēto, jūsu priekšā būs palikusi tikai kaudzīte ar grāmatām, kuras jūsu dzīvē savu funkciju ir izpildījušas un no kurām esat gatavi šķirties, lai atbrīvotu telpu jaunām zināšanām. Šīs grāmatas varat piedāvāt tuviniekiem, pārdot internetā vai aiznest uz tuvākās bibliotēkas grāmatu maiņas galdu – izvēle jūsu rokās.

9) Disciplīna! Patiesībā ar šiem punktiem nekas vēl nebeidzas, jo jāatceras, ka visas grāmatu skaita izmaiņas (iegāde, pārdošana, atdošana, pazaudēšana utt.) paredz arī Goodreads profila apmeklējumu un attiecīgo izmaiņu veikšanu. No pieredzes saku, ka tas nepavisam nav apgrūtinoši, ja to izdara uzreiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *