Jana Egle “Gaismā”

Categories GRĀMATAS

Pēdējā laikā visnotaļ reti lasu kaut ko, kas nav saistīts ar studijām vai darbu, tāpēc jau nedaudz biju piemirsusi, kā ir tad, kad grāmatas teksts burtiski izsit pamatu zem kājām un vienā mirklī izrauj tevi no ikdienas rāmā ritma.

Janas Egles stāstu krājums “Gaismā” mani pārsteidza nesagatavotu, bet stāstu varoņi un viņu dzīves likstas lika galvā nepārtraukti malties domām par to, cik tomēr skaudra, nežēlīga un netīra mēdz būt cilvēka daba. Un, nē, nav runa par tiem tur, bet gan par mums pašiem un mūsu līdzcilvēkiem, par to, cik daudz zemisku notikumu slēpj cilvēks-parastais.

Autore stāstos atsedz tādus jautājumus kā emocionālā, fiziskā un seksuālā vardarbība, gadījuma sakari, alkoholisms un narkotiku lietošana, greizsirdība, nesaprašanās starp vecākiem un bērniem, tādējādi izvelkot gaismā to, kas parasti tiek noklusēts un noslēpts aiz deviņām atslēgām, lai, nedod Dievs, kāds neuzzina.

Tiešums, ar kādu autore raksta, un atskārsme, ka patiesībā visi šie nedrīkst, kauns pat domāt, kur nu vēl stāstīt un ko kaimiņi padomās patiesībā mīt kaut kur līdzās un nav meklējami aiz trejdeviņām jūrām, liek šausmās nodrebināties. Ne jau tāpēc, ka nezinātu, ka tas viss ir un vienmēr ir bijis, bet tāpēc, ka autore ir pratusi uzrakstīt tā, ka katrs stāsts ir kā jauns sitiens ar bomi pa pieri. Un šo sitienu nevar paredzēt, jo autore kārtis izspēlēs tajā brīdī, kad vismazāk to gaidi, un tādā veidā, ka iepriekšējam bomes triecienam varēsi pieplusot vēl vienu.

 

 

Mani emocionāli sagrāva jau pirmais stāsts “Judīte”, kad klasiskā mani skolā nesaprot stāsta vietā saņēmu pilnīgi citas svaru kategorijas emocionālo triecienu. Atgūties bija grūti un divas dienas grāmatai garām gāju ar lielu līkumu, bailēs un neziņā, ko gaidīt tālāk.

Jāsaka, ka nākamie stāsti, lai arī turpināja sist, tomēr ļāva arī no sirds izsmieties, jo autore tekstos prasmīgi savērpj traģisko un komisko, kas lasītājam garantē emociju jūru. Pēc dažām smieklu lēkmēm gan nācās pašai sevi kušināt un kaunināt, jo par tādām lietām taču nedrīkst smiet’.

Kopumā krājumā ietverti astoņi stāsti (“Judīte”, “Tāds rudens”, “Bedre”, “Aiziet jūriņā”, “Durvis”, “Lūdzu, lūdzu, lūdzu”, “Laiks mosties”, “Gaismā”), un esmu droša, ka katrs no tiem lasītājā izsauks plašu emociju gammu – no līdzjūtības līdz nosodījumam, no prieka līdz dusmām, no izbrīna un līdzpārdzīvojuma līdz riebumam un nicinājumam. Cik dzīvi un reāli uzrakstīti stāsti, tik arī dzīva lasītāja reakcija uz tiem.

Neskatoties uz emociju jūru, ko stāsti izsauc lasītājā, ir grūti (un varbūt arī nevajadzīgi) stāstu varoņus stingri iedalīt labajos un sliktajos, drīzāk jārunā, kurš katrā konkrētā situācijā ir lielāks cietējs, bet kurš tā arī nav spējis pacelties pāri saviem instinktiem, egoismam vai sevis žēlošanai. Varoņi ir dzīves un apstākļu izmocīti, noguruši no piespiedu pienākumiem, paši no sevis un apkārtējiem.

Cauri stāstiem vijas alkas pēc patiesas mīlestības, uzmanības, savstarpējas sapratnes un atbalsta – tā pietrūkst gan Judītes un viņas mātes attiecībās stāstā “Judīte”, gan Armīna un Evas attiecībās stāstā “Durvis”, gan starp tēvu Alfrēdu, dēlu Uldi un Ulda dzīvesbiedri Smaidu noslēguma stāstā “Gaismā”. Te gan jāsaka, ka dažiem varoņiem prototipus droši varētu meklēt arī kriminālziņu slejās.

Kopumā grāmata atstāj spēcīgu pēcgaršu, kas vēl ilgi liks domāt gan par cilvēciskajām vērtībām, gan par savstarpējām attiecībām, gan par to, ka mūs nesāpina tas, ko mēs nezinām. Grāmata modina emocijas, kacina savu lasītāju un spītīgi bāž acīs to, ko cilvēki gribētu noslēpt un nekad nevilkt ārā no tumsas, to, par ko ir smagi runāt – par cilvēku grēkiem, bailēm un kļūdām, par zemisko un netīro mūsos pašos, kam reiz jānāk gaismā.

Kādam grāmata šķitīs neērta, kādam iedzīs sārtumu vaigos, kādu sasmīdinās, kādu sadusmos un nokaitinās, bet vienaldzīgo nebūs! Iesaku!

 

Grāmata saņemta no izdevniecības “Lauku Avīze” apmaiņā pret godīgu atsauksmi.

Grāmatas nosaukums: “Gaismā”
Autore: Jana Egle
Izdevniecība: izdevniecība “Lauku Avīze”
Izdošanas gads: 2016
Lappušu skaits: 127 lpp.
ISBN: 978-9934-15-168-2