Ieriķu dzirnavas – Cēsis – “Rakši” – “Lillas lavender”

Man ļoti patīk būt ceļā, un vienalga, vai tas ir pārgājiens, kur viss vairākām dienām nepieciešamais jānes līdzi mugursomā, vai izbraukums ar ģimeni pie dabas, vai ilgi plānots atpūtas brauciens tālās zemēs, vai vienas dienas izbraukums pa Latviju pilnīgi svešu cilvēku kompānijā.

Šoreiz ļāvos lavandu valdzinājumam un pieteicos Dimar Tour organizētajam vienas dienas braucienam pa Vidzemes skaistākajām un neparastākajām vietām, kas sevī ietvēra Ieriķu dzirnavu, Cēsu pilsētas, brīvdabas ZOO “Rakši” un bioloģiskās saimniecības “Lillas lavender” apmeklējumu.

Mans rīts sākās uzreiz pēc plkst. 5:00, kas nozīmēja, ka man ir gana daudz laika, lai ne tikai sakārtotu mantas līdzņemšanai, bet arī veltītu kādu brīdi grāmatas lasīšanai – šobrīd pārlasu Ektora Garsijas un Franseska Miraljesa grāmatu “Ikigai. Ilgas un laimīgas dzīves noslēpumi no Japānas”. Ļoti vienkārša, gaiša un iedvesmojoša grāmata par to, cik svarīgi katram izprast savu ikigai jeb iemeslu būt. Ceļojumi, izbraukumi un dalīšanās pieredzētajā noteikti ir daļa no mana ikigai.

Parasti šādos vienas dienas braucienos programma ir diezgan piesātināta, taču, kā liecina mana pieredze, vienmēr ir ~1 stunda brīvā laika, kad var paklīst pa pilsētu savā nodabā vai ieturēt pusdienu pauzi. Lai izvairītos no neveselīgām uzkodām brauciena laikā (nereti šāda tipa braucieni mēdz atgādināt skolas ekskursijas, kad iesēšanās autobusā automātiski paredz čipsu paku un kolas bundžu atvēršanu), iesaku iepriekš sagatavot uzkodas līdzņemšanai – augļus, ogas un dārzeņus.

Tikšanās ar grupu paredzēta no plkst. 7:40, izbraukšana – 8:00. Lai arī grupa ir diezgan paliela (~50 cilvēki), tomēr viss notiek pēc plāna un jau plkst. 8:00 uzsākam ceļu pretī piedzīvojumiem.

Pirmā pietura – Ieriķu dzirnavas, kas patīkami pārsteidza ne tikai ar sakopto un gaumīgi iekārtoto dzirnavu teritoriju, bet arī ar to mieru un klusumu, kas te valda. Šķiet, parks apzināti veidots tā, lai apmeklētāji piebremzētu savu ikdienas skrējienu un ļautos dabas krāšņumam – koka laipiņas pašas rāda virzienu, bet rūpīgi izvietotie objekti un dekorācijas liek koncentrēties uz detaļām.

 

 

Manuprāt, lieliska vieta nesteidzīgai rīta pastaigai kopā ar ģimeni. Ja plānojat šo vietu apmeklēt kopā ar zīdaiņiem vai maziem bērniem, ņemiet vērā, ka pārvietošanās notiek pa koka laipām un mazuli var nākties nest uz rokām. Pieņemu, ka lietus laikā koka dēļi varētu būt arī slideni.

Cenas ļoti demokrātiskas – pieaugušajiem 2,50 EUR; bērniem un pensionāriem – 1,5 EUR, teritorijā darbojas arī kafejnīca un puķu stādu audzētava.

 

 

Pēc nelielas pastaigas un Ieriķu dzirnavu apmeklējuma, pacilātā garastāvoklī dodamies tālāk uz Cēsu vecpilsētu, kur kūsā dzīvība, un valda svētku noskaņojums, jo 20.-22. jūnijā Cēsīs notiek pilsētas svētki. Vecpilsētā darbojas amatnieku tirdziņš, notiek koncerti un dažādas sporta sacensības, kas, no vienas puses, ļauj izbaudīt šo īpašo pilsētas svētku atmosfēru, bet, no otras puses, apgrūtina ekskursijas norisi – troksnis traucē dzirdēt gides stāstīto, bet pārpildītās ieliņas liedz izbaudīt Cēsu vecpilsētas arhitektūras šarmu.

 

 

Aptuveni stundu ilgst ekskursija gides pavadībā, kam seko 1,5 stunda brīvā laika, kad varam iejukt pūlī un nodoties svētku sajūtas baudīšanai. Daļa grupas dodas apskatīt Cēsu pili arī no iekšpuses, bet es, ņemot vērā, ka Cēsu pilī esmu bijusi iepriekš, šoreiz priekšroku dodu pastaigai pa parku un vecpilsētu. Laiks paiet ļoti ātri, un nepamet sajūta, ka tā līdz kaulam izjust Cēsu pilsētas šarmu man tā arī nav izdevies. “Būs jābrauc vēl,” mierinu sevi un dodos uz norunāto tikšanās vietu pie Zvaigznes grāmatu nama.

Tālāk mūsu ceļš ved uz brīvdabas ZOO “Rakši” Amatas novada Drabešu pagastā. Brīvdabas ZOO ir iespēja redzēt vairāk nekā 100 dzīvniekus – kamieļus, lamas, alpakas, Valē melnkakla kazas un melndeguna aitas, ēzeļus un trušus. Piekrītiet, gana neparasts piedāvājums mūsu platuma grādiem!

 

 

Principā neatbalstu dzīvnieku turēšanu nebrīvē, tāpēc pirms brīvdabas ZOO apmeklējuma biju diezgan skeptiski noskaņota, bet tiklīdz ieraudzīju, ar kādu mīlestību te viss ir iekopts un ar kādu gādību saimnieki un darbinieki izturas pret šiem neparastajiem dzīvnieciņiem, visas manas šaubas un skepse izgaisa vienā mirklī.

Vēl viena izcila vieta, kur pavadīt laiku kopā ar ģimeni un bērniem. Iesaku atpūtai ieplānot vismaz dažas stundas, lai varat izbaudīt visu, ko šī vieta sniedz. Te pieejamas gan pastaigas lamu pavadībā, gan izjādes ar kamieļiem, gan Sixt elektro auto parks bērniem, gan kafejnīca “Camel cafe”, kur var nobaudīt pankūkas, kas gatavotas no kamieļu piena un daudz citu izklaides un atpūtas iespēju. Mūsu ekskursijas grupu, kurā bija gan pavisam mazi bērni, gan dāmas cienījamos gados, šīs vietas apmeklējums neatstāja vienaldzīgu. Arī te cenas ļoti demokrātiskas (ieejas biļetes – 5 EUR; pankūkas – 3 EUR; visi aukstie dzērieni kafejnīcā – 1 EUR; saldējums 1-1,5 EUR).

Programmas noslēgumā devāmies un lavandu laukiem Limbažu pusē, kas principā arī bija iemesls, kāpēc pieteicos šim braucienam.

 

 

Iespējams, ka no piesātinātās dienas programmas biju jau nedaudz sagurusi un visas manas “wow” emocijas bija iztērētas iepriekšējās vietās, bet lavandu lauki, godīgi sakot, atstāja mazuma piegaršu. Nepārprotiet, tur tiešām ir skaisti un ir vērts aizbraukt, lai dzīvē redzētu saimnieku rūpīgi iekoptos lavandu laukus un noreibtu no lavandu smaržas! Vienkārši es savā galvā biju iedomājusies kaut ko grandiozāku un iespaidīgāku. Ļoti ceru, ka saimniecības īpašnieku plānos ietilpst attīstīt un paplašināt šos laukus vēl un vēl.

Viennozīmīgi, šī ir izcila un ļoti skaista vieta fotosesijām! Te gan viss fotogrāfiju skaistums tieši proporcionāli atkarīgs no tā, kā nofotografēsiet šos laukus. Zemāk pievienoju fotogrāfijas, lai saprotat, par ko runāju!

 

 

Stāsta morāle – nesēdiet mājās, atejiet no zilajiem ekrāniem un aizbrauciet apskatīt mūsu pašu Latviju. Ir ko redzēt, nopietni! Ja nepatīk pašiem plānot maršrutus, te jums lifehack – paņemiet tūrisma operatoru izstrādātos maršrutus, pielāgojiet savām interesēm un iespējām un aidā ceļā! 😊

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *