Andra Manfelde „Dzimtenīte”

 

Attēls no interneta resursiem

Attēls no interneta resursiem

 

„Dzimtenīte” ir smeldzīgs, rūgts un skaudru atklāsmju pilns romāns, kas sāpīgi cērt sejā patiesības pļaukas. Lasot tik ļoti gribējās domāt, ka tas viss ir izdomājums, ka dzīve tur – Skotijā, Anglijā – nav nemaz tik melna kā autore to mālē. Bet zinu, ka ir! Vairumā gadījumu tieši tik sāpīga, tik netīra un tik īsta kā raksta Manfelde.

Autore neskopojas rupjiem vārdiem un apzīmējumiem, raksturojot trīs Latvijas sieviešu piedzīvoto Skotijā. Nereti A.Manfeldes valoda ir netīra un vulgāra, kas sasaucas ar darba un dzīves apstākļiem, kuros nonākušas romāna varones. Garas darba stundas zivju fabrikā, netīrība, īslaicīgi romāni ar citiem imigrantiem, dzerstīšanās pa pabiem un uzdzīve Skotijas naktsklubos – tā ir neatņemama imigrantu dzīves sastāvdaļa, kas palīdz remdēt sāpes un ilgas, kas palīdz aizmirsties un rada „viss ir ok” sajūtu. Tieši šis skarbums, ar kādu raksta A.Manfelde, romānam piešķir dzīvīguma un realitātes vaibstus, kas liek noticēt katram autores vārdam.

Jāatzīmē, ka autore veiksmīgi manipulē ar vārdiem un vērpj tos neparastos, bet trāpīgos salīdzinājumos, piemēram, raksturojot Skotiju, autore saka: „[..] ielas taisnas kā pedantiska grāmatveža sagrafēta klade”. Bet Latvijas baumu žurnālu „Privātā Dzīve” un „Kas Jauns” lasīšanu, tādējādi cenšoties remdēt slāpes pēc Latvijas un kultūras, autore apraksta šādi: „Krāsainie žurnāli gan bija kā sintētiskas bonbongas izsalkušam bērnam. Bada sajūta rimusies, bet miesa knosījās kā nosēta neredzamām pumpām.” Izcili teikts!

Uzreiz pēc grāmatas izlasīšanas, Goodreads piešķīru tai augstāko novērtējumu, proti, 5 zvaigznes un, manuprāt, pelnīti, jo grāmata, lai arī ar dažām iebildēm tās noslēgumā, lieliski ataino imigrantu dzīvi svešumā. Turklāt, neraugoties uz to, ka grāmata vēsta par varoņu gaitām 2004. gadā, tā savu aktualitāti nav zaudējusi arī šodien.

 


Grāmatas nosaukums: “Dzimtenīte”

Autore: Andra Manfelde

Izdevniecība: Literatūras kombains

Izdošanas gads: 2012

Lappušu skaits: 136 lpp.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *