Vladimirs Nabokovs „Lolita”

 

Attēls no interneta

Attēls no interneta

 

Lo… Lola… Lolita…

Kaut kad bērnībā pārlapota, bet, nemaz īsti tās būtību neizprotot, nobīdīta grāmatu plaukta dzīlēs, lai vēlāk atkal atgrieztos.

 „Lolita” ir viena no skandalozākajām un diskusijas raisošākajām 20. gs. grāmatām, autors – Vladimirs Nabokovs (1899-1977), krievu izcelsmes rakstnieks, dzejnieks, tulkotājs, literatūrkritiķis.

Книга, в невероятной своей силе и необыкновенном своём изяществе взлетевшая над условностью морали и законами времени.

Pirmizdevumu grāmata piedzīvojusi 1955. gadā, oriģinālvaloda – angļu. Šoreiz izvēlējos lasīt grāmatas tulkoto variantu krievu valodā (tulkojis pats V.Nabokovs). Apņemos darbu izlasīt arī angļu valodā, jo zināmas tulkošanas nianses ir jūtamas, turklāt, palasot fragmentus angļu valodā, darbs šķiet daudz smalkāks un jutekliskāks, ne tik skarbs, kas nav mazsvarīgi, ņemot vērā darba gana delikāto tēmu.

Tiem, kuri neko nav dzirdējuši par grāmatu, īsumā varu atzīmēt, ka grāmatas galvenais varonis Humberts Humberts ir nobriedis vīrietis, kurš nespēj pretoties nimfešu, t.i., deviņus līdz četrpadsmit gadus vecu meiteņu, valdzinājumam. Skarbāk sakot, Humberts ir pedofils.

Humberts par sevi:

У меня имеются все те черты, которые, по мнению экспертов по сексуальным интересам детей, возбуждают ответный трепет у девочек; чистая линия нижней челюсти, мускулистая кисть руки, глубокий голос, широкие плечи.

 Nimfete ir arī divpadsmitgadīgā Lolita, kuras valdzinājumam Humberts nespēj pretoties. Jūtas abu varoņu starpā rodas līdz ar pirmajām tikšanās reizēm.

 Humberts pēc pirmā skūpsta ar Lolitu:

Я чувствовал, будто моё сердце бьётся всюду одновременно. [..] Никогда я не испытывал таких терзаний.

Lai būtu tuvāk savai izredzētajai, Humberts apprec Lolas māti, kura vēlāk iet bojā. Tādējādi viņš kļūst par meitenes vienīgo aizbildni. Humberta un Lolitas romāns uzņem jaunus apgriezienus – viņi ceļo pa Ameriku, pavada vētrainas naktis viesnīcās un moteļos, kašķējas un atkal salīgst, ne brīdi nebeidzot spēlēt „tēvs un meita” teātri nejauši sastaptajiem cilvēkiem.

No veselā saprāta viedokļa raugoties, protams, Humberts un viņa uzvedība ir sodāma, tā ir amorāla rīcība pret nepilngadīgajiem, bet… Te īsti vietā būtu atzīmēt, ka arī pati Lolita nav no šķīstākajām meitenēm:

Лишил ли я [Гумберт] её девственности? Милостивые государыни, чуткие госпожи присяжные: я даже не был её первым любовником!

Un tiešām, romānā vairākkārt rodam apstiprinājumu tam, ka Lolita ir koķeta un uzvedībā nedaudz vulgāra meitene, tāpēc varbūt ir pāragri nosodīt tikai Humbertu, taču arī attaisnot viņa rīcību vairos.

 Humberts par Lolitas divējādo dabu:

[..] она вовсе не похожа на хрупкую девочку из дамского романа. Меня сводит с ума двойственная природа моей нимфетки – всякой, быть может, нимфетки: эта смесь в Лолитенежной мечтательной детскости и какой-то жутковатой вульгарности, свойственной курносой смазливости журнальных картинок и напоминающей мне мутно-розовых несовершеннолетних горничных у нас в Европе (пахнущих крошёной ромашкой и потом), да тех очень молоденьких блудниц, которых переодевают детьми в провинциальных домах терпимости. Но в придачу – в придачу к этому мне чуется неизъяснимая, непорочная нежность, проступающая сквозь мускус и мерзость, сквозь смрад и смерть. Боже мой, Боже мой.

 Она переменчива, она капризна, она угловата, она полна терпкой грации резвого подростка.

Der atzīmēt, ka ceļojuma laikā par „pakalpojumiem”, ko viņam sniedza jaunā meitene, Humberts viņai ne tikai pirka dažādas dāvanas, bet arī maksāja naudu. Prostitūcija?!

Её [Ло] недельное жалование, выплачиваемое ей при условии, что она будет исполнять трижды в сутки основные свои обязанности, было, в начале Бердслейской эры, двадцать один цент (к концу этой эры оно дошло до доллара и пяти центов, что уже составляло не один цент, а целых пять за сеанс). Это было более чем щедрой оплатой…

Tiesa, samaksātā nauda, Lolitas neparedzamā daba un paša paranoiskās domas, vīrieti lēnām dzina izmisumā – viņš nevarēja būt drošs, ka Lolita, sakrājot pietiekami lielu naudas summu, neaizbēgs no viņa. Turklāt jāatzīmē, ka viņa bažas nebūt nav veltīgas. Lolitas tēlam mūsdienu skatījumā varētu piedēvēt tādus terminus kā upura atkarība, Stokholmas sindroms u.tml., bet to šoreiz atstāsim psihologu gādībā.

Grāmata, kas tik daudz kritizēta un tikpat daudz slavēta, viennozīmīgi ir literatūras šedevrs, jo vienaldzīgo nav un nevar būt.

Slimīgas tieksmes, apsēstības, grēka un iekšēju baiļu pārņemta mīlestība, kas izeju rod tikai grēksūdzē…

 


В.Набоков „Лолита”, Москва, 2004.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *