Patriks Zīskinds “Parfīms”

 

Attēls no interneta

Attēls no interneta

 

Literatūras šedevrs!

Ilgi domāju, kā lai iesāk savu atzīšanos, ka tikai tagad, 2014. gada pavasarī, esmu izlasījusi šo fantastisko un tik meistarīgi uzrakstīto grāmatu, kura ekranizāciju piedzīvojusi jau 2006. gadā, un sapratu, ka neko patiesāku par vārdiem „literatūras šedevrs” nevaru uzrakstīt!

Ieskats sižetā: Darbība risinās 18. gs. Parīzē, kas ir viena no tā laika, piedodiet, smirdīgākajām pasaules pilsētām. Tur piedzimst neparasts puisēns – Žans Batista Grenujs – bērns bez smaržas, bez ķermeņa aromāta, tā vietā tiekot apbalvots ar vissmalkāko ožu pasaulē, kas viņam ļauj izjust, izsmaržot un iegaumēt vissmalkākās aromātu nianses. Viņš ir vienpatis, kurš dzīvo smaržu pasaulē un sirdī lolo grandiozu sapni – par katru cenu radīt pasaulē dižāko aromātu! Šī cena izrādās neskaitāmu dzīvību vērta!

Jāatzīst, ka netipiski sev, grāmatu ņemu rokās vairākus gadus pēc filmas noskatīšanās. Parasti priekšroku dodu tieši grāmatām, rakstītiem darbiem, jo, nu, neesmu es kino mākslas baudītāja…

Lasot grāmatu, atskārtu, ka joprojām atmiņā spilgti dzīvo ainas no filmas, kas tikai apstiprina spēcīgo un pārdrošo sižetu. Protams, tas arī ļāva salīdzināt lasīto un redzēto, un jāatzīst, ka grāmata kārtējo reizi ir spēcīgāka par filmu.

Var tikai apbrīnot Patrika Zīskinda, vācu rakstnieka, smalko vārdu spēli, kas ievelk savā varā tik ļoti, ka vairs nemani apkārt notiekošo – ar visām maņām tu dzīvo līdzi notiekošajam. Aromāts un smaržu pasaule, nudien, nav pateicīgākais temats atspoguļošanai tekstā vai kadros, bet grāmatas autoram un vēlāk arī filmas veidotājiem tas izdodas lieliski, jo jūs burtiski tiekat ierauts 18. gs. Parīzes smaržu (smaku) virpulī. Un robežas tam, cik spilgti vai reālistiski šo aromātu jūkli jūs izjutīsiet uz savas ādas, nosaka vien jūsu pašu iztēles robežas, jo autors no savas puses ir izdarījis visu, lai šo smaržu mikropasauli maksimāli spilgti nodotu grāmatas lasītājam.

„В аромате есть убедительность, которая сильнее слов, очевидности, чувства и воли. Убедительность аромата неопровержима, необорима, она входит в нас подобно тому, как входит в наши лёгкие воздух, которым мы дышим, она наполняет, заполняет нас до отказа. Против неё нет средства.”

Lasiet un baudiet!

 


Зюскинд Патрик “Парфюмер. История одного убийцы” 2002. (~308 стр.)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *