Diāna Seterfīlda “Trīspadsmitais stāsts”

Attēls no interneta

 

Noslēpumu un mistiskas pilna grāmata, kas mani aizrāva, BET kurai es nespēju noticēt līdz galam!

Grāmatas centrā ir jauna meitene Mārgareta Lī, kura strādā pie tēva grāmatu antikvariātā. Meitene ir burtiski izaugusi literatūras paspārnē, visu savu brīvo laiku veltot klasiķu darbu iepazīšanai. Nemainīgs jaunās dāmas favorīts ir Šarlotes Brontē „Džeina Eira”, kas grāmatā tiek pieminēta vairākkārt, tādējādi, iespējams, dodot lasītājam zināmas norādes par iespējamo sižeta atrisinājumu (ja šādas norādes bija, tad es tās noteikti neuztvēru, jo Džeinu Eiru joprojām tā arī neesmu izlasījusi).

Stāsts kļūst interesants tajā brīdī, kad jaunā dāma saņem vēstuli no tā laika vispopulārākās rakstnieces Vīdas Vinteres ar uzaicinājumu kļūt par viņas biogrāfi. Jāatzīmē, ka Vīda slavu iemantojusi ne tikai ar savām rakstīšanas spējām, bet arī ar noslēpumaino dabu – nevienam žurnālistam vai biogrāfam nav izdevies no rakstnieces izdabūt patiesu viņas biogrāfijas izklāstu. Tā vietā, lai godīgi atbildētu uz visiem žurnālistu jautājumiem, Vīda izvēlas likt lietā savu stāstnieces talantu un sacer ne vienu vien savas biogrāfijas interpretāciju, pieturoties pie šādas filozofijas – „если они задают нам одни и те же вопросы, это еще не значит, что мы обязаны повторяться с ответами.”

Mārgareta pieņem rakstnieces uzaicinājumu, nemaz nenojaušot, ka tādējādi tiks ierauta mistikas un noslēpumu pasaulē. Šķetinot noslēpumu pavedienus iz Vīdas Vinteres dzīves Eidželfīldu namā, Mārgaretai nākas saskarties arī ar savas ģimenes noslēpumiem – izrādās, ka Mārgaretai ir bijusi dvīņu māsa, kura mirusi uzreiz pēc dzimšanas… Ikkatrs grāmatā pieminētais varonis un notikums spēlē būtisku lomu grāmatas kopējā sižetā, kas soli pa solim atklājas, klausoties Vīdas Vinteres stāstu, ko viņa izstāsta Mārgaretai. Te gan man jāuzteic autori – man ļoti patika autores izvēlētais „stāsts stāstā” formāts!

Mistisku noskaņu grāmatai piešķir Vīdas Vinteres dzimtas vēstures stāsts, kad tiek atklāti vistumšākie fakti no dzimtas vēstures. Tur ir gan slepkavības, gan traģēdijas, gan nebeidzami likteņa līkloči. Bez šaubām, bija interesanti to visu lasīt, lai gan grāmatas beigās mani nedaudz tracināja autores vēlme sagremot visu informāciju lasītāja vietā – nu, pārāk tiešā tekstā autore visu salika pa plauktiņiem, kas, manā skatījumā, laupīja visu teksta maģiju. Iespējams, to varēja izdarīt nedaudz smalkāk…

Bet, ja man grāmata jāvērtē kopumā, tad jāsaka, ka man tā patika, un ļoti labprāt lasīšu arī citas Diānas Seterfīldas grāmatas!

Mans Goodreads vērtējums: 4/5 zvaigznēm

Citāti:

„Умение ловко прятаться теряет всякий смысл, когда тебя никто не ищет.”

„Решения, принятые глухой ночью, обычно теряют силу при свете дня.”

„Хорошая сказка всегда берет верх над жалкими огрызками правды.”

— Значит всё-таки лучше знать всю правду? [..] — Я в этом не уверена. Но, узнав её однажды, ты уже не сможешь вернуться назад, к незнанию…

„Молчание не является естественной средой для историй. Историям нужны слова. Без них они блекнут, болеют и умирают, а потом их призраки начинают нас преследовать, не давая покоя.”

 Un, protams, mans mīļākais citāts, kas uzbur fantastisku grāmatu lasīšanas atmosfēru:

„Поздняя осень, льет дождь, окна запотели. В глубине помещения тихо шипит газовый обогреватель; мы слышим звук, его не слушая, мы рядом и в то же время далеко друг от друга, погруженные каждый в свою книгу…”

 


Диана Сеттерфилд “Тринадцатая сказка.” Санкт-Петербург:  „Азбука”, 2014. 448 с.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *