Nē, maisiņš nevajag

Lai arī atkritumu šķirošana, makulatūras vākšana un nodošana otrreizējai pārstrādei, lielākas un mazākas apkārtējās vides sakopšanas talkas ir bijušas klātesošas manā dzīvē jau no agras bērnības, tomēr “tā pa īstam” par šo tēmu sāku interesēties un domāt tikai brīdī, kad manā dzīvē ienāca apzinātība un vēlme mainīt sevi – no uztura un dzīvesveida paradumiem līdz saskarsmei un personīgo domu higiēnai.

Ikdienā ievēroju veģetāru uzturu, kas lielā mērā balstās intuitīvās ēšanas un svaigēšanas pamatprincipos, regulāri skrienu un attieksmē pret lietām esmu pārliecināta minimāliste. Un tieši minimālisms, ikdienas apzinātības prakse un vēlme ēst veselīgāk/tīrāk un vēlme dzīvot tīrākā/labākā vidē liek arvien vairāk meklēt iespējas, kā mazāk patērēt un kā saglabāt apkārtējo vidi tīru.

Mani tiešām uztrauc tie atkritumu, ēm, iepakojumu kalni, ko stiepjam uz mājām ikreiz pēc lielveikala apmeklējuma. Līdz šim “mierināju” sevi ar domu, ka “bet es taču šķiroju atkritumus”. Jā, šķiroju, bet šobrīd pat ar atkritumu šķirošanu un plastmasas pudeļu/stikla taras nodošanu otrreizējai pārstrādei šķiet nepietiekami un ir sajūta, ka tomēr varu darīt vairāk! Proti, maksimāli ierobežot plastmasas un plastikāta iepakojumu patēriņu savā ikdienā. Ko tas nozīmē? Nepirkt neko, kas ir ietīstīts un ievīstīts n-tajos plastmasas iepakojumos u.tml.

Šodien biju lielveikalā un tirgū, lai iegādātos produktus nākamajai nedēļai un, atnākot mājās, biju jau gatava nopriecāties, cik veselīgas izvēles esmu izdarījusi, kad ar šausmām konstatēju, ka viss, ko izkrāmēju uz virtuves galda, ir ietīts neskaitāmos celofāna maisiņos… Pat griķi/rīsi mūsu pašu “ērtības” labad ir safasēti skaistās porcijās plastikāta iepakojumos. Ja kartona kārbu var nodot otrreizējai pārstrādei, tad šie plastikāta iepakojumi visticamāk pārdzīvos mūs pašus.

3months

 Skanēs jocīgi, bet tomēr – tieši pārtikas produkti, precīzāk, to iepakojums veido lielāko daļu no manas miskastes satura. Ņemot vērā, ka plānoju savas ēdienreizes, uz veikalu eju tikai ar nepieciešamo produktu sarakstu un pērku tikai tik daudz, cik varam apēst, tad pašus pārtikas produktus mest ārā nav nācies jau gaužām sen (ak, ja jūs zinātu, cik līdzekļu palīdz ietaupīt apzinātība ēšanā! ?). Ja tomēr nākas izmest kādu produktu, jo ir beidzies tā derīguma termiņš, tas nozīmē, ka esmu slikti plānojusi vai to, ka iepriekšējā reizē esmu nopirkusi vairāk, nekā ir vajadzīgs. Attiecīgi nākamajā reizē pērku mazāk un plānoju savus pirkumus rūpīgāk!

Par produktu iegādi un tās plānošanu varētu romānu uzrakstīt, bet īsumā varu tikai teikt, ka pārdomāta produktu iegāde palīdzēs ieekonomēt milzīgu daļu no ģimenes budžeta. Paskatieties skeptiski uz savu iepirkumu grozu un:

  1. padomājiet, vai tas ēdiens, kas ir jūsu iepirkumu grozā, ir veselīgs un dos jums nepieciešamo enerģiju. Visu, kas tāds nav, lieciet atpakaļ plauktos.
  2. padomājiet, vai visu, ko esat sakrāmējuši savā grozā, paspēsiet arī apēst pirms beidzas produktu derīguma termiņš. Ja esat savākuši n-tos akcijas produktus, kuriem tūlīt-tūlīt beigsies derīguma termiņš, droši krāmējiet atpakaļ plauktos, ja zināt, ka jūsu ģimene tik daudz nespēs apēst.
  3. ja pašiem šķiet, ka esat gana veiksmīgi izplānojuši visas ēdienreizes un iegādājušies tikai nepieciešamos produktus, ātri pārdomājiet nākamās nedēļas plānus/grafiku – varbūt izrādās, ka visus vakarus būsiet aizņemti un ēdīsiet ārpus mājas kopā ar biznesa partneriem. Vai, ja zināt, ka, piemēram, piektdienu vakaros vienmēr pasūtāt ēdienu ar piegādi uz mājām vai vakariņojat ārpus mājām, tad nepērciet ēdienu/produktus šim vakaram, jo tos visticamāk nāksies izmest ārā. Bet par šo smalko mākslu citreiz! 🙂

Atgriežamies pie iepakojuma!

Ja ar “nepirkt vairāk, nekā patiešām ir vajadzīgs”, tieku galā tīri labi, tad ar plastmasas/celofāna/plastikāta iepakojuma patēriņa samazināšanu pagaidām nesokas tik labi. Tieši tāpēc šodien, t.i., 10.09.2017. uzsāku savu mazo 3 mēnešu (tātad vismaz līdz 10.12.2017.) “izaicinājumu” virtuvē – maksimāli samazināt plastikāta iepakojuma patēriņu un produktus izvēlēties tikai tādā iepakojumā, ko varu nodot otrreizējai pārstrādei – papīrs, kartons, stikla tara u.tml.

Par to, kā man veiksies, dalīšos blogā un savā instagram kontā ar tēmturi #izaicinājums_maisiņšnevajag

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

You may also like...